Banner
Banner

Výhody vinylových podlah Expona oproti laminátovým plovoucím podlahám:

 

 • ·                 podlaha působí tiše, je příjemná a teplá na dotyk
 • ·                 ideální pro alergiky a domácí mazlíčky (psy, kočky atd.)
 • ·                 velmi vhodná pro podlahové vytápění, malý odpor
 • ·                 odolnost vlhku a vodě
 • ·                 snadná údržba a opravitelnost (možnost lokálních oprav – výměna dílce v ploše)
 • ·                 vysoká odolnost v opotřebení
 • ·                 odolnost proti vlivu kolečkové židle
 • ·                 vzájemná kombinovatelnost vzorů a dezénů
 • ·                 ekonomicky výhodná, zvláště  pro členité prostory (malý prořez)
 • ·                 věrohodně imituje dřevo, kámen, dlažbu, kov
 • ·                 vysoká chemická odolnost
 • ·                 vynikající rozměrová stálost
 • ·                 výrobce vyrábí vinylové podlahy Expona již třetí desetiletí – objektivní záruka.

 

Protože investice do podlahy je nezanedbatelná a dlouhodobá, měli by jste mít maximum informací o budoucí podlaze.

 

Rizika laminátových plovoucích podlah:

Častou volbou je laminátová plovoucí podlaha. Tato je široce nabízená a propagovaná pro svou jednoduchou montáž. Řada tzv. podlahářských firem neumí namontovat jiné než plovoucí podlahy (laminátové, dřevěné, atd). Kvalitní montáž koberců, marmolea, PVC, parket, úprava podkladu je pro ně problém. Proto je také propagují, bez ohledu na konečného uživatele. Obchod je obchod a lidi to chtějí.

 

 

Podlahové topení:

Laminátová podlaha není ideální pro podlahové topení v porovnání s dalšími podlahovinami. Celá skladba podlahy není ideální. Podkladní vrstva (beton, anhydrit) – vzduch – podložka – vzduch – laminátová podlaha. Hodnoty se mění podle zatížení celé skladby podlahy – objem vzduchu. Co vlastně znamená vhodné pro podlahové topení? Materiál musí být rozměrově přiměřeně stabilní a splnit  požadovanou hodnotu tepelného odporu / vodivosti dle normy. Nikdo neřeší celou skladbu. Informace, že podložka je vhodná pro podlahové topení znamená, že je stabilní, má nějakou životnost. Stále však je izolantem.

Vinylová podlaha je přímo přilepena k podkladní vrstvě, má velmi malý tepelný odpor. Rozdíl prostupu tepla je možné přirovnat následovně:

Vinyl: Máte položenou ruku trvale přímo na plotýnce sporáku.

Lamino: Máte kuchyňskou rukavici na ruce a střídavě se dotýkáte a odděláváte ruku.

 

 Odolnost vlhku a vodě:

Konstrukce laminátu bez ohledu na typ, kvalitu a různé dodatečné úpravy je z principu neodolná vlhku a vodě. Dochází k bobtnání a trvalé deformaci. V případě poškození je nutné často vyměnit celou podlahu. Je absolutně nevhodná do prostor se zvýšeným rizikem vlhkosti jako kuchyň (myčka, lednička, pračka, dřez) WC, koupelna. Samozřejmě se nevyhnete tekutinám vylitých dětmi, domácími mazlíčky nebo přelití květináče při zalévání květin.

Vinylová podlaha je nenasákavá, stabilní.

 

 Odolnost opotřebení:

U laminátové podlahy je ochranná vrstva, která chrání desén, dekorační fólii 0,03 – 0,10mm. Po jejím prošlapání je vidět nosná deska (bílá, béžová barva). Zátěžové třídy lamina jsou pouze 23-31-32-33.

Vinylová podlaha má tuto vrstvu 0,30 – 0,90mm, tedy minimálně 3x -30x větší. Tomu odpovídá i zátěž až 34/43.

 

 Opravitelnost:

Při poškození laminátu je nutné rozebrat podlahu až k místu poškození ze směru, jakým probíhala montáž. Můžete mít poškození 50 cm od kraje, ale rozebere se kvůli tomu celá podlaha. Dále se musí vše vystěhovat včetně nábytku montovaného na míru, kuchyňské linky atd. Lamino, které se bude montovat zpět, již nikdy nebude sedět jako před tím (trvalé deformace desek užíváním). Může dojít k poškození spojovacího zámku a dílec již nelze použít. Cena takové opravy není zanedbatelná.

Vinylová podlaha se opraví lokálně, vymění se dílec za dílec, nemá spojovací prvek. Čas na opravu, cena opravy minimální.